Uz sākumu
SKURSTENIS.LV
Print this page

Keramikas dūmvadu sistēmas
Apskatīt komentārus (0)


17.03.2009


Keramikas dūmvadu sistēmas
Pilnveidojoties apkures iekārtām, līdz ar tām modernākas kļūst izmešu aizvadīšanas sistēmas jeb vienkāršāk skursteņi. Šodien Latvijā izmanto četru pamatveidu skursteņus – ķieģeļu, ķieģeļu ar metāla dūmvadu, metāla un keramiskos skursteņus.  Kā liecina prakse, ekonomisku apkures iekārtu ilgstoši var ekspluatēt tikai kopā ar modernu skursteni.

Jaunas iekārtas, jauni skursteņi
No šīm dūmu aizvadīšanas sistēmām garākā vēsture ir tradicionālajiem ķieģeļu skursteņiem, kurus Latvijā sāka būvēt 19. gadsimtā, kad izveidoja velkmes krāsnis un plīts pavardus. Tie ilgu laiku apmierināja namu apsaimniekotāju prasības, jo par kurināmo galvenokārt tika izmantota malka, akmeņogles, arī kūdra, kas,  sadegot apkures iekārtās, radīja augstas temperatūras dūmgāzes, kuras veicināja velkmi.

Ritot laikam, inženieri izveidoja jaunas, efektīvas apkures ietaises ar augstu siltumatdeves koeficientu. Taču tūlīt nācās saskarties ar kādu nepatīkamu problēmu – moderno apkures iekārtu izmešu temperatūra ir zema (apmēram no 40° līdz 200°C). Līdz ar to dūmvadā norisinās intensīva kondensāta vai precīzāk skābes veidošanās procesi. Daudzi no mums atceras skolas ķīmijas stundas, kad skolotāja demonstrēja kaļķa reakciju saskaroties ar skābi. Līdzīga reakcija, taču lēnāka, jo skābe nav tik koncentrēta, notiek parastā ķieģeļu skursteņa dūmvadā. Kondensāts saēd ķieģeļus un kaļķa javu, rodas plaisas. Taču tas nav vienīgais parastā ķieģeļu skursteņa ienaidnieks. To drupina arī lielā temperatūras starpība starp dūmeju un skursteņa ārpusi, ja dūmvads pieslēgts, piemēram, parastai krāsnij. Lai novērstu šīs negatīvās parādības ķieģeļu skurstenī ievieto metāla dūmvadu vai izmanto nerūsējošā tērauda metāla skursteņus, kuri tomēr ilgākā laika periodā tomēr nespēj izturēt skābes iedarbību vai sodrēju izdegšanu. Taču ir kāds visai universāls risinājums – keramiskais skurstenis, kas, pateicoties konstrukcijas īpatnībām, sāk ieņemt arvien nozīmīgāku vietu skursteņu plejādes vidū.

Schiedel  keramiskie skursteņi
Pirms gandrīz 60 gadiem (1946.gadā) Vācijas pilsētā Erbaha Ulmā Fridrihs Šīdels nodibināja uzņēmumu „Šīdeļa dūmvadi”. Nelielais uzņēmums, kas ražoja dūmvadu gatavos elementus jaunbūvēm, pēckara atjaunošanas gados ātri izveidojās par vienu no šīs nozares vadošām firmām Eiropā. Panākumus Schiedel nodrošināja racionālie tehniskie risinājumi, ērtā montāža un plašās pielietojuma iespējas. Tā lolojums – keramiskie skursteņi ātri ieguva projektētāju un būvnieku atzinību.

Kopš 1998. gada firma Schiedel ir koncerna LAFARGE sastāvdaļa, kura ražo cementu, tā piedevas un betonu, jumtus un dūmvadus, ģipsi un speciālos produktus.

Schiedel produkcija tiek eksportēta uz vairāk nekā 30 pasaules valstīm.

Schiedel skursteņi ir ieguvuši ISO 9001:1994 un citus sertifikātus, kā arī daudzu valstu, tai skaitā Latvijas tehniskos atzinumus.

Schiedel  keramisko skursteņu priekšrocības
Schiedel keramiskais skurstenis sastāv no ārējā dobjā bloka, izolācijas sistēmas un iekšējās keramiskās caurules, kas devusi nosaukumu šai dūmvada sistēmai. Ārējais  bloks ir izgatavots no keramzītbetona un tā svars nav visai liels. Savukārt iekšējā  keramiskā caurule ir veidota no šamota keramikas. Šamots ir stipri apdedzināts (1300 - 1450°C), drupināts un sašķirots uguns izturīga māla produkts, ko lieto kā sastāvdaļu ugunsizturīgu šamota izstrādājumu masās, kuras, lai iegūtu gatavu produktu, atkal  apdedzina 1250 grādu temperatūrā. Šamota kušanas temperatūra, atkarībā no sastāva svārstās no1580 līdz 1750 grādiem. Te jāpiebilst, ka dūmvadā degoši sodrēji dažkārt sasniedz pat 1000°C temperatūru. Schiedel keramiskie skursteņi šādu karstumu panes bez īpašām problēmām. Tieši tāpēc speciālisti šīs dūmvadu sistēmas iesaka apkures iekārtām, kuru izmešu temperatūra svārstās intervālā no 40° līdz 500°C. Neskatoties uz augstajām temperatūrām dūmvada kanālā, Schiedel dūmvadu sistēmas ir ugunsdrošas. Tās īpaši ieteicamas, izbūvējot koka namu apkures sistēmas.

Keramiskie skursteņi ir skābju izturīgi, līdz ar to ilgmūžīgi. Schiedel savai produkcijai dod 30 gadu garantiju.

Keramiskajiem skursteņiem ir laba velkme, jo tā iekšējām kanālam ir piedota apļa forma, kura rada vismazāko aerodinamisko pretestību. Uz to iekšējām, gludajām sienām neuzkrājas sodrēji un tie ir viegli tīrāmi. Šie skursteņi ir samērā viegli un aizņem maz vietas.

Plašs pielietojuma spektrs
Schiedel skursteņi ir izmantojami visām apkures sistēmām – sākot ar kamīniem, krāsnīm līdz modernajiem gāzes katliem gan ģimenes mājās, gan daudzdzīvokļu namos. Firma piedāvā sistēmas ar vienu vai divām dūmvadu ejām un atsevišķu ventilācijas eju. Piemēram, Schiedel Rondo Plus dūmvadu pielieto apkurei ar cieto, šķidro un gāzes kurināmo. Uzņēmums to ražo ar dažāda diametra dūmejām. Patērētājiem ir pieejami skursteņi ar dūmkanāla diametru no 120 līdz 500 milimetriem. Firma patērētājiem piedāvā arī skursteņu sistēmās ar liela diametra dūmkanāliem no 300mm līdz 500mm, kurus izmanto rūpniecībā. Šā veida skursteņus īpaši jāpasūta uzņēmumā.

Keramzītbloka augstums ir 330 milimetri. Viens metrs Schiedel Rondo Plus skursteņa ar 120 mm dūmvadu sver tikai 70 kilogramu.

Neatkarīgi no kurināmā veida, katrai kurtuvei degšanai ir nepieciešams gaiss. Schiedel Quadro nodrošina gaisa pieplūdi un reizē aizvada izmešus. Šāda universāla sistēma ļauj ekonomēt telpu. Pie tās var pieslēgt vairākus apkures katlus. Šī tipa skursteņus Schiedel piedāvā ar dūmejām no 14 līdz 30 centimetriem. Pie Schiedel Quadro sistēmas pieslēdz gāzes apkures turbokatlus.

Schiedel skursteņu sistēmas pašnestspēja ir 28 metri.

Viegla un ātra montāža
Viena no Schiedel dūmvadu sistēmu priekšrocībām ir to ērtā un ātrā montāža. Reizē ar dūmvadu pasūtītājs saņem montāžas komplektu, kas sastāv no skābes izturīgas tepes, šablona mūrjavas uzklāšanai, ventilācijas režģa, tīrīšanas durvīm, kondensāta trauka un citiem montāžai nepieciešamiem priekšmetiem.

Sākot skursteņa montāžu, vispirms jāizveido pamatne jeb cokols tā saucamās baltās grīdas augstumā. To var uzmūrēt no ķieģeļiem, izliet no betona, vai izmantot ar cementu aizpildītu moduļbloku. Pirmajā blokā, kas novietots uz cokola, izveido vēdināšanas atveri, ieklāj minerālvati un ievieto kondensāta trauku ar atveri ventilācijas ejas virzienā. Virs tā uzliek nākošo moduļbloku un ievieto trejgabali ar dūmvada tīrīšanas durvīm. Nepieciešamā augstumā iekārto apkures sistēmas pieslēguma vietu. Moduļblokus savieno ar mūrjavu, bet keramiskās caurules ar skābes izturīgu tepi. Un tad jau darbs sokas ātri – moduļbloks, minerālvate un keramiskā caurule. Izvadam caur pārsegumu un jumtu no visām pusēm jābūt vismaz par 20 līdz 30 milimetriem (līdz koka konstrukcijām attālums nedrīkst būt mazāks par 50 milimetriem) lielākam nekā ārējiem moduļbloka izmēriem. Schiedel piedāvā īpašu metāla elementu komplektu, kas nodrošina dūmvada sasaisti ar pārsegumu un jumta konstrukciju. Virs jumta skursteni vainago ar noslēdzošo plāksni un metāla konusu, kas neļauj samirkt dūmvadam un izolācijai. Kad montāžas darbi pabeigti, to apdarei var izmantot dažādus materiālus. Piemēram, dūmvadu var apmest un ar ķieģeļiem apmūrēt tā daļu, kas redzama virs jumta, tam piešķirot mums tik ierastā ķieģeļu skursteņa veidolu. To var arī krāsot, jumta seguma vai fasādes tonī.

Schiedel skursteņu sistēmas var apvienot blokos, kombinēt ar ventilācijas sistēmām, tos var iemūrējot, piemēram, starpsienās.

Schiedel ventilācijas sistēmas
Schiedel piedāvā arī tā saucamos ventilācijas blokus ar vienu, diviem, trijiem un četriem dažāda izmēra gaisa kanāliem. Tie ir izgatavoti no keramzītbetona ar četrus centimetrus biezām sienām, kas atbilst ugunsdrošības prasībām. To augstums ir tādas pats kā skursteņu ārējiem blokiem – 330 milimetri. Ventilācijas sistēmas var uzstādīt blokos, arī veidot vienotu konstrukciju ar skursteni. Ventilācijas sistēmas montāžas tehnoloģija ir līdzīga skursteņu montāžai. Firmā iesaka šīs sistēmas iebūvēt namos, kas nav augstāki par deviņiem stāviem.
      Atpakaļ

atstāj tukšu: atstāj tukšu:
vārds:
Ievadiet drošības kodu:

Visual CAPTCHA